środa, 31 maja 2017

#18 Sekret prawdziwej mądrości?



Spotkałem pewnego Pana, miałem problem z określeniem jego wieku. Wydawał się niezwykle młody, lecz sposób w jaki się zachowywał wskazywał na nieco większe doświadczenie życiowe. Odniosłem wrażenie, że jego mądrość znacznie przewyższa moją. Emanowała z niego jakaś bliżej nieokreślona siła spokoju, czułem się przy nim swobodnie i szczęśliwie. Poczułem, że jest osobą, która może mi odpowiedzieć na moje najbardziej nurtujące pytania. W tamtym momencie chciałem być jak On.
Bez zawahania zwrócił się do mnie, tak jakby wiedział, że właśnie tu i teraz się spotkamy.

Po krótkiej rozmowie spytałem go czy prawdziwa mądrość jest czymś co można posiąść?
Prawdziwa mądrość jest w każdym z nas. Niestety żyjemy w czasach, gdy zdarzeniem najpowszechniej unikanym jest porażka. I to jest właśnie powód, przez który większość osób nigdy nie wznosi się ponad określony poziom.
Problemem nie jest porażka. Prawdziwym problemem jest jej unikanie.

Ale skoro porażka sprawia, że czujemy się źle to nie lepiej, by nie przydarzała się w naszym życiu?
Unikanie prowadzi do uczucia wstydu. To jedno z najbardziej niszczących uczuć w życiu człowieka.
Gdy od czegoś uciekasz, to lubi Cię gonić. Po prostu to siedzi w Twojej podświadomości i domaga się rozwiązania. Im szybciej uciekasz, tym mocniej daje to Tobie do zrozumienia, żebyś się zatrzymał i doprowadził to do końca.
Możesz odnieść wrażenie, że on do Ciebie krzyczy, lecz nie wiesz co chce Ci przekazać.
Jeśli chcesz coś zmienić na nowsze, doskonalsze, musisz najpierw pozbyć się tego starego, ograniczającego. Musisz zrobić na niego miejsce.

Ale jak to uczynić? – spytałem nieśmiale, gdyż przestraszyłem się, że to co odpowie, może odwrócić mój świat do góry nogami…
Nasz umysł jest jak naczynie. Ma ograniczoną pojemność.
Jeśli wlewasz do swojego umysłu za dużo wiedzy, informacji, uczuć, które siedzą w nim długi czas staje się zapełniony i zaczyna się przelewać. Nie masz kontroli nad tym co ucieka. Najprawdopodobniej są to nowe rzeczy, które zmieniłby Twoje życie diametralnie.
Czujesz, że chciałbyś coś zmienić. Jednak posługujesz się umysłem, który to jest przepełniony. Myśli schematami, które do niego wlałeś lub zostały nieświadomie wlane do Twojego umysłu.
Jesteś rozbity, ale tłumaczysz się, że większość tak ma, więc jest w porządku.
Ale zadaj sobie pytanie, czy to co ma większość, jak żyje jest naprawdę w porządku?
Zadbaj o to, co wlewasz do swojego naczynia, jakim jest umysł. Wypełniaj je świadomie.

A jak poradzić sobie z porażką, sprawić by ona odeszła na zawsze? –spytałem już podekscytowany.
Z każdej sytuacji, wydarzenia wyciągaj to, co może mieć dla Ciebie jakąś pozytywną wartość.
Jeśli spotyka Cię coś złego, coś nie idzie po Twojej myśli, to w Tobie tkwi odpowiedzialność, by doszukać się w tym choć małego elementu dobra. Zauważając to dobro, neutralizujesz całe zło w tym zawarte i dzięki temu nie wlewasz tego do swojego umysłu.

Jeszcze jedno pytanie niezwykle mnie nurtowało:  czy taki umysł, kształtowany świadomie jest w stanie zmienić nasze życie, zapewnić nam dobrobyt i szczęście?
Sam umysł nie jest w stanie tego zagwarantować. Jeśli wyciszysz swój umysł, zauważysz we wszystkim dobro, przestaje on Cię ograniczać. Otworzysz się na możliwość poznania siebie, swojego prawdziwego „ja”. Jesteś kimś więcej niż Twój umysł i Twoje ciało. Kiedyś to zrozumiesz, lecz sam musisz to odkryć. Tą drogę musisz przejść sam, nie mogę Ci towarzyszyć.


Następnie odszedł spokojnym krokiem, lecz miałem dziwne wrażenie, że jeszcze kiedyś go spotkam…

piątek, 5 maja 2017

#17 Koncentracja a wyniki



Ostatnimi czasy jeszcze mocniej utwierdziłem się w przekonaniu, że umiejętność koncentracji ma niezwykle silny wpływ na osiągi w jakiejkolwiek dziedzinie działalności czy też życia.

Jeśli koncentrujesz na czymś umysł, on pracuje nad tym, by stale podrzucać Tobie związane z tym pomysły.

Rozproszone światło jest w stanie oświetlić daną powierzchnię. Jednak im bardziej jest skupione tym większą moc oddziaływania posiada. Dla przykładu laser potrafi ciąć metal!

Tak samo jest z umysłem.

Skoncentrowany umysł potrafi stwarzać rzeczy, które nawet nie śniły się osobom, które nie potrafią go zdyscyplinować!

Ale czy nie jest dziś tak, że większość albo nie rozumie sensu koncentracji albo woli tłumaczyć swój brak koncentracji „wielozadaniowością”?

Moim zdaniem jednak wielozadaniowość to wypracowana umiejętność koncentracji na JEDNYM CELU oraz na wielu zadaniach dążących do realizacji tego celu. Aby wykonać świetnie kilka zadań, należy skupić je wokół jednego celu. Koncentrując się na tym celu zadania zaczną się wtedy lepiej organizować. Więc wielozadaniowość to też koncentracja.



W dzisiejszych czasach jest więcej „rozpraszaczy” niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Jesteśmy stale zasypywani informacjami z każdej strony. Telewizja, smartfon, tablet, radio, bilboardy, hałasy, rozmowy wokół nas itd. Nawet powietrze jakim oddychamy i to co spożywamy jest pewnego rodzaju informacją.

Dla wyjaśnienia, rozpraszacze są dla mnie rzeczami i czynnościami, które w dłuższym czasie nie wpływają na nas pozytywnie.

Umysł wariuje, bo przecież najlepiej funkcjonuje, gdy jest poukładany. Jest jak ogromne archiwum, od którego to wymagamy by podrzucało nam dokładnie to o co prosimy, ale nawet chwili nie poświęcimy na poukładanie tych wszystkich informacji. Jest zasypane kupą pozornie niezwiązanych ze sobą materiałów. A my sami już nie wiemy o co prosimy, bo mamy mętlik w głowie. Sytuacja ta sprawia, że dryfujemy w tym świecie z nadzieją, że jutro przyniesie coś lepszego. Ale dlaczego ma przynieść skoro codziennie mamy taki sam chaos w głowie i przez to nie jesteśmy w stanie nic zrobić naprawdę efektywnie? Jakby się chwilę nad tym zastanowić brzmi to po prostu jak szaleństwo!

Istnieje wiele metod poprawiających koncentrację.

Jedną z nich jest medytacja, niestety często nierozumiana. Dlaczego? Niepoukładany umysł najlepiej rozumie niepoukładane rzeczy, bo są podobne do niego. „Poukładana” medytacja jest dla niego czymś obcym.

Medytacja to jednak doskonały sposób na poprawę koncentracji. Na początku może przyjmować formę świadomego oddechu lub próby maksymalnej koncentracji na jednym przedmiocie bez odpływania myślami w inne miejsce.

Można zacząć również od sukcesywnej eliminacji „rozpraszaczy”. Rezygnacja choćby z oglądania ulubionego serialu, czy odstawienie alkoholu. Dobrym rozwiązaniem będzie zerwanie kontaktu z osobami, które hamują Cię i ograniczają Twoje ambicje lub po prostu nie branie ich rad do siebie.

Ograniczeniem koncentracji może być również przeszłość, gdyż umysł bardzo często odwołuje się do przeszłości i przykleja etykiety, jeśli widzi w czymś analogię do przeszłości. Wszystko ok jeśli jesteś w pełni zadowolony ze swojego dotychczasowego życia. Jeśli jednak pragnąłbyś coś zmienić, przeszłość nie jest najlepszym odwołaniem.

Wyzbądź się schematycznego i nawykowego myślenia i przemień je na pozytywne.

Rób jedną rzecz na raz. Znajduj radość w tym, czym obecnie się zajmujesz. Jeśli po wielu wysiłkach nie znajdujesz w tym radości, może czas zacząć robić coś innego?

Szukaj sposobów na poprawę koncentracji. Następnie koncentruj się na tym co daje Tobie największą wartość.

Zacznij słuchać swojej intuicji, spróbuj dokonywać więcej decyzji w oparciu o to, co Ci podpowiada.

Bądź po prostu sobą.

Po jakimś czasie zauważysz zmiany. Może to być długi proces, lecz gdy uda Ci się, zaczną Cię radować nawet te najbardziej codzienne czynności. A to dzięki temu, że odkryjesz je na nowo. Dopiero teraz dostrzeżesz ich prawdziwe piękno.


Tyle ode mnie J Miłego dnia!